overlay

28 Temmuz Dünya Kuduz Günü

Kuduz, halk sağlığını tehdit eden ve eski çağlardan beri bilinen önemli bir hastalıktır.

Kuduz, hayvanlardan insanlara bulaşan viral bir hastalık olup tilki, kurt ve çakal gibi yabani memeliler ile köpek, kedi, inek, koyun, keçi ve eşek gibi evcil memeli hayvanlarda görülebilmektedir. Kuduzun ana bulaşma yolu kuduz olan hayvanların ısırması, tırmalamasıdır. Ayrıca, bütünlüğü bozulmuş deri veya mukozalardan kuduz hayvanın salyası ile de bulaşabilmektedir. Kuduza ilişkin belirtiler görülmeye başladığında, kuduz hem insanlar hem de hayvanlar için ölümcüldür. Ancak kuduz riskli temas sonrasında gerekli tedbirler alındığı zaman hastalığı oluşmadan önlemek mümkündür.

Kuduz olma ihtimali olan bir hayvan tarafından ısırıldığında ya da tırmalandığında kişi, yara yerini hemen bol su ve sabunla en az 15 dakika süre ile yıkadıktan sonra en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeli ve hayvanla temasından bahsetmelidir.  Sağlık personeli tarafından değerlendirilip gerekli müdahaleler yapıldıktan sonra kuduz aşısı programına alınması uygun görülürse aşılarını zamanında ve eksiksiz olarak yaptırması konusunda kişi gerekli özeni göstermelidir. Kuduz, belirtileri ortaya çıktıktan sonra tedavisi mümkün olmayıp ölümle sonuçlanmaktadır. Bu nedenle kuduz riskli temastan sonra yara bakımı,  kuduz antiserumu ve kuduz aşısı uygulamaları hayat kurtarıcıdır o nedenle ihmal edilmemelidir.

Ayrıca köpek ve kedilerin her yıl aşılanması hastalığın insanlara bulaşının engellenmesi açısından çok önemlidir. Bakımını üstlendiğimiz kedi ve köpeklere her yıl kuduz aşılarını yaptırarak hayvanlarımızı, kendimizi ve sevdiklerimizi kuduzdan koruyabiliriz.