overlay

Kanser Haftası

Kanser, vücuttaki hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile karakterize bir grup hastalığın ortak adıdır. Hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir toplum sağlığı problemidir.

Kanser % 90 oranında çevresel, % 10 oranında ise kalıtsal genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır. Çevresel faktörler arasında da tütün ürünlerinin kullanılması, sağlıksız beslenme ve obezite, alkol ve enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle ortaya çıkışın önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken teşhis edildiğinde tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır.
Her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Kanser Haftası toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadelesinde önemli bir yer tutmaktadır. Erken tanı ile önlenebilir kanserlerin tarama programlarına alınması ile ilgili faaliyetler ülke geneliyle birlikte ilimizde de yapılmaktadır. Eğitim yoluyla halkın bilinçlenmesi, kanserden korunma, kanserin önlenmesi ile kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik tarama programları ve Sigara Bıraktırma Destek Tedavisi danışmanlığı KETEM’ de (Kanser Erken, Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) yürütmektedir.
İlimizde İl Sağlık Müdürlüğümüzün desteği ile KETEM,AÇSAP,ASM,TSM’de Toplum Tabanlı 40-69 yaş kadınlara Meme Kanseri Taraması, Toplum Tabanlı 30-65 yaş kadınlara Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri ve Toplum Tabanlı 50-70 yaş kadın ve erkeklere Kolorektal (Kalınbağırsak) Kanseri Taramaları uygulanmakta,KETEM’de Sigarayı Bıraktırma Destek Tedavisi Programı danışmanlık hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir.Ayrıcamobil taramalarımız devam etmekte olup; haftanın belirli günlerinde hedef nüfustan 20 kişilik gruplar Müdürlüğümüz tarafından tahsis edilen araçla KETEM’e getirilerek Mamografi, HPV ve GGT taraması yapılmakta, eğitim verilmekte. Bu çalışma ve kanser ile ilgili diğer etkinlikler yıl boyunca devam edecektir.

Tarama 1 saatinizi, kanser hayatınızı alır.

                                              Unutmayın!

”KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR ve TARAMALAR KANSERİ ÖNLER”

                                                                                                                   
 Dr. ALPASLAN EROL

                                                                                                             IĞDIR İL SAĞLIK MÜDÜRÜ